העקונות של עיצוב גינה – חלק ג׳

תכנון גינה חסכונית במים, תכנון וביצוע גינות

 

תכנון גינה חסכונית במים, תכנון וביצוע גינות במאמרים הקודמים דיברנו על עיצוב גינה מתוך חזון ובהתאם לצרכים וגם הצגנו כמה רעיונות לעיצובי גינה.

הפעם נדבר על עוד היבט חשוב בתכנון הגינה והוא תכנון גינה חסכונית במים. במציאות הישראלית בה אנו סובלים ממחסור תמידי במים, חשוב מאוד לתת דגש על תכנון גינות חסכוניות במים.

לא משנה מה החזון ומה הקונספט שבחרנו, תמיד יש לחפש את הדרכים לתכנון גינה חסכונית במים.

אם תחפשו חומר על תכנון גינות מאמרים רבים עוסקים בנושא זה של חיסכון במים. זהו נושא חשוב מאוד תכנון וביצוע גינות בעולם כולו ובפרט בישראל.

 

תכנון גינות חסכוניות במים

כולנו רוצים גינות ירוקות ופורוחות וכולנו גם אוהבים לעשות שימוש במדשאות.

אך הבעיה היא שעל מנת לשמור על הגינה ירוקה ופורחת ובמיוחד כאשר רוצים דשא רענן, יש להשקות בעזרת כמויות גדולות של מים. אם כך כיצד ניתן לעשות תכנון גינה חסכונית במים? על מנת להשיג מטרה זו ישנן שיטות רבות, כמו למשל:

שימוש בצמחייה מתאימה – בגינות ארצנו תוכלו למצוא סוגים שונים של צמחים המגיעים ממקומות שונים בעולם וסוגי אקלים שונים.

אמנם הצמחים הותאמו לאקלים הישראלי אך עדיין שומרים על המאפיינים של ארצות המוצא; צמחים המגיעים מאזורים גשומים במיוחד או אזורים בעלי מים בשפע נוטים להיות צרכניים גדולים של מים.

מסיבה זו מומלץ לבחור בצמחים המגיעים מאזורים שכונים יותר ורגילים לחיות עם כמויות קטנות של מים.

השקייה אפקטיבית – לא רק בחירת סוגי הצמחייה חשובה; כאשר רוצים לעשות תכנון גינה חסכונית במים יש להשתמש במערכות השקייה יעילות וחסכוניות.

תכנון וביצוע גינות

ישנן סוגים שונים של מערכות השקייה ויש לבחור את אלו אשר מאפשרות ניצול מרבי של המים והפחתת הבזבוז.

תכנון מערכת ההשקייה הוא חלק בלתי נפרד מתכנון וביצוע גינות.

שעות השקייה – אדריכלי הנוף יכולים לעשות תכנון גינות חסכוניות במים אך חלק מהאחריות הוא גם עליכם בעלי הגינות. ישנן שעות מסוימות, כמו שעות הלילה או הבוקר המוקדם שהן אידיאליות להשקייה. כך הצמחים יכולים לספוג את מירב המים ויש פחות אבדן מים.

חיפויי קרקע אלטרנטיביים – במקרים רבים, תכנון וביצוע גינות עושה שימוש במדשאות אך האמת שדשא אינו משרת את המטרה של תכנון גינות חסכוניות במים.

מומלץ להפחית את שטחי המדשאות ולשלב חיפויי קרקע של אבן או דקים מעץ. לא חייבים לוותר לגמרי על הדשא אך יש להגביל אותו לשטחים קטנים אם רוצים לחסוך במים.

עוד אפשרות היא לעשות שימוש בדשא סינטטי; היום ניתן להשיג דשא סינטטי באיכות גבוהה במיוחד והוא בהחלט משתלב היבט בתכנון גינה חסכונית במים.

 

תכנון גינות מאמרים

אם תרצו עוד מידע, כמו למשל על סוגי עיצוב לגינה או כל דבר אחר הקשור לתכנון גינות, תוכלו לחפש באינטרנט ״תכנון גינות מאמרים״ ולמצוא שפע של מידע. גם אצלנו באתר תוכלו למצוא תכנון גינות מאמרים. מומלץ מאוד לקרוא מאמרים בנושא אך אל תשכחו שאין תחליף לתכנון וביצוע גינות מקצועי.

 

עיצוב גינות

אודות המחבר